0

اجاره انبار در تهران

انبار اشتراکی

فوریه 14, 2021 در 1:00 ب.ظ توسط

انبار اشتراکی

انبار اشتراکی : زمانی که به ریشه‌های کلمه اشتراک نگاه می‌کنیم، با واژه‌های هم‌خانواده‌ای نظیر شریک، شراکت، شرکت، مشترک و … برمی‌خوریم که جملگی گواه بر سهیم بودن حداقل دو فرد یا مجموعه در انجام یک کار یا مالکیت بر یک چیز می‌باشند . در همین رابطه جالب است بدانیم همان لغت شرکی هم که در متون دینیمان به آن برمی‌خوریم در حقیقت شریک قائل شدن برای خداوند است که باز هم معنای نزدیکی به عبارات فوق دارد .

با توجه به این وجه تسمیه باید گفت که انبار اشتراکی نیز انباریست که دو یا چند فرد یا مجموعه در آن سهیم باشند ، انباری که در ادامه به بررسی دقیق‌تر آن خواهیم پرداخت .

 

انبار اشتراکی

زمانی که سخن از انبار اشتراکی به میان می‌آید، به دو طریق کلی می‌توان آن را مورد بررسی قرار داد:

 1. زمانی که محصولات فیزیکی متعلق به چند فرد یا مجموعه در کنار یکدیگر نگهداری شوند و
 2. زمانی که این محصولات در چارچوب‌هایی مجزا و خصوصی تحت نظارت یک مجموعه‌ مادر مورد حفاظت و حراست قرار بگیرند .

در همین رابطه گاهی پیش می‌آید که

 • اجناس یا موادی که قصد نگهداری از آن‌ها را داریم قرار نیست مدت زمان زیادی دپو شده،
 • ارزش زیاد و قابل توجهی ندارند،
 • مایل یا قادر به صرف هزینه‌ زیادی برای انبار نیستیم،
 • از نظر ابعاد و وزن به نحوی نبوده که به سادگی جابجا شوند و یا
 • دارای چنان ساختاری هستند که امکان سو استفاده، دستبرد یا دستکاری را به افراد متفرقه نمی‌دهند .

در نتیجه اینکه می‌توان چنین محصولاتی را در اماکنی که دارای حداقل شرایط ایمنی و امنیتی می‌باشند نیز نگهداری کرد. انبار اشتراکی با این دیدگاه که محل انباشت محصولات چند مجموعه مختلف است، این امکان را به وجود می‌آورد تا تحت یک سیستم انبارداری منظم و منسجم، کالاهایی سازگار با یکدیگر که تحت تملک افرادی مختلف هستند در کنار یکدیگر قرار گرفته و با توجه به سیستم انبارداری در صورت نیاز یا در موعد مقرر ترخیص شوند .

گفتنیست که در این بین امکان دارد که مجموعه‌ای هم با داشتن فضایی پهناور اما بدون پارتیشن و تقسیم‌بندی (مثلاً یک سوله بزرگ) زمین مورد نظر را به بخش‌هایی با متراژ مشخص تقسیم کرده و سپس هریک را به یک متقاضی اجاره دهد که این کار نیز مجدداً مصداقی از انبارهای اشتراکی می‌باشد .

مشکلات و حواشی اجاره یک انبار مستقل

فرض کنید که قصد اجاره یک انبار مستقل را داریم! در چنین شرایطی چنانچه فضای مورد نظر را با کاربری تخصصی بیابیم، به نوعی تازه مشکلاتمان آغاز می‌شوند که کمترین آن‌ها گماردن نیروی‌های امنیتی و تجهیز آن به سامانه‌های حراستی، استخدام و استقرار کارگران متخصص در کنار تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز و نهایتاً برپایی یک سیستم نظارتی مدیریتی و حسابداری در این مکان می‌باشد .

با صرف نظر از همه مشکلات هزینه‌زایی که در این راه وجود دارد تنها به این نکته بیاندیشید که روزانه چه هزینه‌های غیر ضروری و قابل تعدیلی وجود دارند که از جیب کارفرما رفته و در عین حال ارزش افزوده‌ای نیز به همراه ندارند .

 • حقوق کارگرانی که ممکن است ساعات بسیاری را در طول یک هفته بیکار باشند،
 • هزینه‌هایی که صرف تجهیز امنیت و یا سازگاری محیط با نوع محصولات ذخیره شده در این محیط می‌شود،
 • مبلغی که صرف بیمه شده ( و بود و نبود آن هریک به نوعی هزینه‌هایی اضافه در بر دارد) یا
 • اشتباهات غیر تعمدی یا کارشکنی‌های عمدی که جای مواخذه یا دریافت خسارت ندارند از جمله مشکلات و دردسرهایی می‌باشند که اجاره انبار به صورت شخصی در پی دارند .

با عنایت به این توضیحات یافتن انبارهایی که انجام بخشی از وظایف فوق الذکر در آن‌ها به صورت اشتراکی انجام می‌پذیرد دارای مزایای بسیاری می‌باشد.

انبارهای اشتراکی، حالتی خاص از انبارهای عمومی

در انبارهای عمومی که سازوکارشان در حقیقت تقسیم فضای در دسترس یک مجموعه به بخش‌هایی کاملاً مجزا در چارچوب سوله یا سازه‌هایی کاملاً جدا از هم می‌باشد، با وجود دیواری سراسری پیرامون اماکن مذکور، این مجموعه تحت حراست تیمی مجرب از نگهبانان انسانی، سگ‌های نگهبان، دوربین‌های مدار بسته و دزدگیرهای حساس به فعالیت‌های مشکوک قرار می‌گیرد.

در همین رابطه کارگرانی همیشه حاضر در مجموعه نیز وجود دارند که تنها در ازای کاری که انجام می‌دهند دستمزد دریافت کرده، خود ابنیه زیرساخت‌های لازم برای حمل و طبقه‌بندی اشیاء را داشته و استاندارها و گواهینامه‌هایی هم که از سوی مراجع مختلف صادر می‌گردد (نظیر صنف انبارداران، آتش‌نشانی، شهرداری و …) تصدیقی بر اعتبار محل نگهداری اموال شماست .

با نظر به این توضیحات شما می‌توانید تا از خدمات مجموعه انبارهای پیمان به عنوان یکی از این مراکز بهره‌مند شده و نگهداری از اموال خود را به ما بسپارید!

دیدگاهتان را بنویسید